منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4420168
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3287
2575
14712
23427
54760
4420168

امروز: جمعه، 26 دی 1399

 

ضرورت حفظ و توسعه فضای سبز در شهرها

با تاکید بر شهر درچه

شهر درچه شهری در حاشیه رودخانه زاینده رود که چند روزی مجددا زنده شده است و وجود مادی ها و نهرهایی که سالیان سال است خشکیده اما هنوز حرائم آن در ساخت وسازها وایجاد منازل جدید وخیابان کشی در اولویت کاری شهرداری درچه وشهروندان قرار گرفته است وجوددرختان چنار کهنسال واراضی شالیزار وصیفی جات وسبزیجات شاید مردم خوب وفهیم درچه متوجه کمبود سرانه فضای سبز که به عنوان فضای آرامش وتفریح جهت سلامتی شهروندان است نکرده باشد اما ضرورت حفظ وگسترش فضای سبز وبوستانها وباغات در توسعه شهر درچه الزامی است  و یک وظیفه همگانی با تاکید شهرداری و صاحبان نظر ومدافعان محیط زیست وفضای سبزاست.

اما دیروز-خانه های مسکونی بزرگ بودند-باغچه های پر ازگل ودرخت وعطرگلها باعث شادی ساکنین بود تا جایی که عطر گل محمدی وسایر گل ها تا حیاط سایر همسایه ها ی اطراف پراکنده بود.درختان کهنسال که سایبان حیاط و منازل بود تابستان دلچسب را به یاد می آورد .پیچ های بالا رونده درختان وشاخه هایی که از حیاط همسایه آویزان به حیاط دیگری بود. لذتی داشت خاص خود. حوض ها واستخرهای کوچک در وسط حیاط شوق تماشای ماهی ها یاخنک شدن میوه ها را یا شستن آنها را یادآورشده شستن صورت وپاها با آب حوض برای رفع دلتنگی یک فرد کافی بود ودگر خاطرات......

اما امروز چه شد که خانه ها کوچک شدند (بخوانید آپارتمان) حیاط ندارند-سبزه ندارد اصلا حیاط را می شود برای کودکان تعریف کرد به جای پارک ماشین در پایین آپارتمان می گویند حیاط ایوان ها به کوچکترین قسمت ساختمانی تبدیل شد بنام (تراس) که یا جای کولر است یا جای بند لباس یا جای چند گلدان پژمرده تر از ساکنین مجموعه مسکونی!!!

راستی اینقدر بی گل وگیاه شده ایم که جهت دلخوشی خودمان مجموعه های مسکونی را با نام گل ها اقاقیا- یاس- رز نامگذاری می کنیم با این اوضاع که علت تراکم سازی یا آپارتمان نشینی را افزایش جمعیت همراه با کمبود زمین تعریف کرده ایم چاره ای جز اهمیت دادن به فضای سبز در توسعه شهرها نداریم- توسعه پارک ها الزامی است .

یکی از الزامات ایجاد پارک و فضای سبز ایجاد مکانی جهت اوقات فراغت یا راحت شدن از کار روزمره و رفع خستگی با حضور در بوستانهاست.

دوم انسان در کنار سبزه و درخت احساس نشاط و زیبایی می کند هرکجا برکه آب وگیاه وفضای سبز مناسب بوده باعث ایجاد نشاط در جسم و روح انسان شده،

سوم اثرات روحی فضای سبز که در بندهای قبلی مورد اشاره گردید تاثیر مستقیم بر کیفیت زندگی شهری داشته تا جایی که از احادیث می توان این نگاه را فهمید :

-        نگاه به فضای سبز غم های انسان را می زداید و به او آرامش و شادی می بخشد .

-        فضای سبز باعث می شود حالت یاس و نا امیدی از انسان دور شود .

-        قدم زدن در فضای سبز و نفس کشیدن وی ا راهپیمایی آرام و ساده باعث درمان بیماری های روحی است .

-        حضور در کنار گیاهان و سبزه ها انگیزه حرکت به سوی تعالی و تکامل را افزایش می دهد .

-        وجود رنگ های متفاوت و گلها و گیاهان انسان را به تفکر خلقت وا می دارد و آنجاست که بعد از گفتن

(تبارک الله الاحسن الخالقین ) یا سبحان الله و یا الحمدالله پی به راز خلقت و داشتن خالق قادر و محسنمی برد.

با این توصیف شهر درچه اگر فضای سبز طبیعی و بکر آن رامحاسبه کنیم دارای سرانه بسیار پایین  به لحاظ وجود کارخانجات و کارگاه های در حاشیه آن و همسایگان  کلان شهر اصفهان بودن مزیتی جز استفاده از سموم و آلایندگی های خودروها را ندارد.

 بر همین موضوع شهرداری و شورای دوره چهارم عزم را در جهت ایجاد بوستان های محل یا پارک های محلی و به قول عزیزی پارک های مینیاتور به دلیل نبود زمین یا کمبود زمین و ایجاد فضای سبز کوه سفید- ایجاد فضای سبز در حاشیه مادی ها وکانالهای زهکش قرار داده اما این حرکت کفایت نمی کند لذا همت مردمان خوب و با شعور و شهروندان علاقه مند به فضای سبز را در جهت مشارکت در کاشت فضای سبز درمنازل و جلوی منازل همکاری در نگهدار فضای سبزهای ایجاد شده را می طلبد شاید بتوان مرحمی باشد بر زخم هوای آلوده شهر جلوگیری از قطع درختان و اختصاص حداقل 20 درصد از فضای حیاط منازل فضای سبز از جمله راهکارهای ایجاد و توسعه فضای سبز در شهر درچه می باشد . به امید آن روز و به امید همکاری شما شهروندان با شهرداری.

خداقوت همشهری

علي اكبر محمودي شهردار درچه

 

*لازم به ذکراست در آینده میزان سرانه فضای سبز واقدامات شهرداری همراه با پیشنهادات شهروندان جهت درچه بهتر شدن فضای سبز شهر ارائه خواهد شد.

تصویر تصادفی

h19.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري