منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4420239
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3358
2575
14783
23498
54760
4420239

امروز: جمعه، 26 دی 1399

تفكيك زباله هاي شهر اولين اقدام جهت جلوگيري از تخريب محيط زيست

قديم ها در شهرها اين جملات در ساعات روز باعث سر و صدا و به نوعي خروس بي محل تعريف مي شد:

نمكي نون خشكي  - پلاستيك كهنه و ....

با مدرن شدن جامعه مدل و ماشين و وسايل آنها كه روزگاري ، گاري و موتور بود به وانت ، سه چرخ و با آرم و لباس مشخص در سطح شهر تبديل گرديد.

واژه بازيافت مدتي است كه سر زبان مردم جاري شده ولي به راستي چقدر از بازيافت و مواد دور ريختني اطلاع داريم يا به عبارتي پسماندها را چگونه جمع آوري و در كجا بازيافت مي شوند چند نوع پسماند داريم ؟ و سوالات ديگر ؟ كه شايد در مورد آنها فكر نكرده ايم و چقدر از زباله به ويژه زباله خانگي متنفريم كه زود آنها را از خانه خارج مي كنيم و وقت يا بي وقت در معابر عمومي كنار سطل هاي زباله شهري آنها را رها مي كنيم .

اما اين زباله ها مورد تنفر كه با پسماندهاي خشك و غيره مخلوط مي شود و مقدار اندكي از آن هم به صورت پسماند خشك تحويل نمكي هاي قديم و پيمانكاران بازيافت تعريف مي شوند و با طلاي كثيف سر و كار دارند حسابي وضعشان خوب شده است . به اعتقاد كارشناسان پسماند خشك داراي ارزش اقتصادي است و مواد بازيافتي شامل انواع كاغذ ، بطري ، انواع شيشه و انواع بطري هاي پلاستيكي و .... دوباره به چرخه توليد و استفاده باز مي گردند . پس بي ترديد استفاده از اين مواد در خيلي از صنايع مقرون به صرفه است و مبحث انرژي نيز انرژي لازم جهت تبديل و استفاده مجدد از اين مواد در صنايع بسيار كمتر از مواد اوليه و خام مي باشد .

تفكيك زباله در مبداء : در شرايط كنوني يكي از دغدغه هاي مديران شهري به ويژه شهرداريها بحث تفكيك زباله در مبداء است . مديران شهرداري در حوزه پسماند خشك خواستار تفكيك زباله تر از خشك در منزل هستند كه اين عمل باعث كاهش قسمتي از هزينه هاي شهرداري است ولي كمتر خانواده اي را مي بينيم كه به اين اصل مهم يعني تفكيك زباله توجه كند

روش هاي جمع آوري كه امروز در سطح شهر رايج است هر چند معضلات و مشكلاتي را دارد اما در مجموع قابل قبول است اما عمده كار پسماند و بازيافت در منازل است اگر همه مردم به اين نكته توجه داشته باشند كه زباله ها را از خانه جدا كرده و در سطل هاي مخصوص بريزند ديگر شاهد حضور تعدادي كارگر و افرادي به ظاهر ژوليده در كنار زباله هاي شهري و به ويژه محل بارگيري زباله هاي شهري نخواهيم بود و جلوگيري مي شود از هجوم گوني به دوش ها به سر سطل زباله ها

اما بازيافت و پسماند چيست ؟ پسماند به معني هرچند دور ريختني و دور ريز نيست بلكه پسماند يعني نتيجه طبيعي زندگي و به موادي گفته مي شود كه در زمان توليد براي توليد كننده مواد زائد را به وجود آورد كه بايد دفع شود بنابراين پسماند دور ريز نيست بايستي پردازش يا بازيافت كرد آن را و به عنوان يك منبع محسوب مي شود كه اين منبع مي تواند انرژي و ماده باشد.

بازيافت كلمه عام است كه استفاده مجدد باز پخش پسماند و يا تبديل پسماند به انرژي را مي گويند . بازيافت يك چرخه اي است كه زنجيره آن از حلقه هاي متعدد بوجود آمده حلقه اول آن توليد مواد است و ....

در شهر درچه روزانه 30 تن زباله جمع آوري مي گردد كه سرانه هر نفر در روز 600 گرم است و ميزان بازيافت زباله هاي شهري متفاوت است اما بدليل مخلوط تحويل دادن زباله ها و عدم همكاري شهروندان در تفكيك زباله شهري درصد بازيافت زباله در شهرهاي ايران تقريبا بين 10-5 درصد است . اما در كشورهاي پيشرفته بين 80-50 درصد است اگر معتقد باشيم زباله خانگي بيشترين سهم تركيب زباله را به خود اختصاص مي دهد كه بالغ 70 درصد از آن پسماندهاي غذايي و مواد فساد پذير است كه مي توان از آنها كمپوست يا مواد آلي مورد نياز تهيه كرد و از 30 درصد باقي مانده 20 درصد قابل بازيافت باشد پس 10 درصد زباله هاي توليد شده در منازل دور ريختني و غير قابل استفاده است .

پس بازيافت يك حركت اساسي و حمايتي از محيط زيست است و بايستي بگويم اجازه ندهيد زباله هايتان به مواد زائد تبديل شود اما چه مي توان كرد:

قدم اول : كاهش زباله كه با فرهنگ درست مصرف كردن و فرهنك توليد بستگي دارد .

قدم دوم : تفكيك زباله در مبداء كه شامل تفكيك زباله هاي تر و خشك

قدم سوم : نظارت بر نحوه جمع آوري زباله هاي خشك

قدم چهارم : ايجاد و نصب كيوسك جمع آوري و بازيافت زباله هاي خشك ( خريد توسط خرفه هاي بازيافت )

قدم پنجم : توجه به آموزش شهروندان آموزش چهره به چهره از جمله زنان خانه دار

قدم ششم : در اختيار قرار دادن مخازن كارتن پلاست و كيسه هاي مخصوصي جهت جمع آوري پسماند خشك

در شهر درچه كه از هشت محله تشكيل شده و وسعتي به ميزان 800 هكتار دارد و جمعيتي بالغ بر 50000 نفر دارد زباله شهري بوسيله 3 دستگاه خودرو نيمه مكانيزه در دو شيفت شبانه و روزانه بارگيري و از درب منازل و به ايستگاه شماره يك شهرداري جهت تخليه در ايستگاه و بارگيري در كاميونهاي سنگين و انتقال به سازمان بازيافت شهرداري اصفهان صورت مي پذيرد .

2 دستگاه خودرو در دو شيفت با 15 نفر نيرو جمع آوري زباله هزينه اي ماهيانه 45 ميليون تومان براي شهرداري درچه در بر دارد كه در سال 540 ميليون تومان از اعتبارات شهرداري صرف اين موضوع مي گردد اگر ميانگين بودجه شهرداري را در سال هشت ميليارد تومان بگيريم تقريبا 15 درصد از بودجه را فقط به جمع آوري زباله شهري اختصاص مي دهيم بر مبناي 30 تن زباله در روز در ماه 900 تن كه با هزينه ماهيانه هر كيلوگرم 50 تومان ضربدر سرانه 600 گرم شود هر نفر 30 تومان و يك خانوده چهار نفري 120 تومان در ماه 3600 ومان و در سال 43200 تومان فقط جمع آوري زباله براي هر خانوار در شهر درچه براي شهرداري هزينه در بر دارد كه اگر مبلغ مذكور ضربدر 13500 خانوار شود مبلغ 000/200/853 تومان كه چنانچه همه شهروندان عدد سرانه را پرداخت كنند شهردراي مي تواند تا حدودي در اين خصوص خودكفا شود.

اين هزينه ها خارج پرداخت هزينه هاي كارگران خدمات شهري (رفت و روب و جمع آوري زباله ) است .

برگرديم به موضوع بحث تفكيك پسماندها و حفظ محيط زيست . يكي از كارهاي مثبت فرآيند بازيافت زباله حفظ محيط زيست از آلودگي و ارتقاي بهداشت و سلامت شهروندان است .

وقتي از مواد بازيافتي استفاده مجدد شود نياز كمتري به استخراج مواد خام است . و منابع طبيعي براي نسل هاي آينده حفظ مي شود . هزينه هاي جمع آوري و حمل و نقل و دفن زباله كاهش مي يابد .

به اميد روزي كه فرهنگ تفيك زباله در خانواده ها باعث شود كه شهري تميز تر از آن داشته باشيم و به اقتصاد كشور و حفظ محيط زيست كمك كرده باشيم .

به اميد آن روز ........

علي اكبر محمودي - شهردار درچه

تصویر تصادفی

h7.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري