منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4425902
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1337
1831
3168
29161
54760
4425902

امروز: دوشنبه، 29 دی 1399

نياز گسترده به شهرسازی و شهرگرايي در سده اخير و همچنين انفجار جمعيت در كلانشهرها، ابعاد متنوعی به مسائل شهر داده و مباحثی چون آموزش و مشاركت شهروندان، اهميت ويژه‌ای يافته است. يكی از مفاهيم عمده در ادبيات آموزشی، تدوين محتوای آموزشی منطبق با نياز شهر و شهروند است كه حاوی موضوعات اساسی‌ای چون هدف‌های نهايی و كلی با توجه به فلسفه آموزش، اهداف و راهبردهای لازم برای رفع نياز است؛ همانند‌ موضوع ترافيك، بازيافت، حفظ فضای سبز، حفظ نظافت شهر و ... . مهم‌تر از همه به مسأله فرهنگ بايد توجه‌ اساسی كرد، چرا كه فرهنگ دارای كاركردهای هويتی و اجتماعی بوده و در اصل شخصيت اصلی جامعه را تشكيل می‌دهد؛ الگويی است كه نظام شهری را شكل داده و متناسب با آن، ارزش‌ها، هنجارها، اهداف و وسايل لازم را برای شهروندان فراهم می‌سازد. آشنايی و شناخت دقيق مفهوم شهروندی، گام اول در جهت تحقق آن است. اگر شهروندان با نيازها و حقوق خود و ديگران آشنا شوند، خود را در برابر هم مسئول دانسته و متعهد می‌شوند در ساخت شهر، نقش اساسی و مؤثر داشته باشند.

هدف اصلي برنامه هاي آموزش شهروندي بايد درگير کردن افراد در فعاليت هاي مربوط به حوزه زندگي خود (اجتماع) باشد. آموزش موثر شهروندي از همان آغاز به کودکان اعتماد به نفس و رفتارهاي مسوولانه را از نظر اجتماعي و اخلاقي مي آموزد. بنابراين فرهنگسراي شهرداري درچه در چند سال اخير آموزش شهروندي را از مقطع ابتدايي آموزشگاه هاي شهر درچه شروع نموده و با هدف آموزش به كودكان ابتدايي عملا" اين آينده سازان را با مفهوم شهر و حقوق شهروندي آشنا ساخته تا درآينده بتوان از فرد فرد آنها در شاخه هاي مديريت شهري استفاده نمود و بتوانند حقوق فردي و اجتماعي خود را به عنوان يك شهروند رعايت نمايند. لذا پايان دهنده ي كلاس هاي آموزش شهروندي، جنگ شهروندي است كه شامل اجرای تئاتر با موضوع شهروندی، اجرای مسابقه، اجرای شعرهای کودکانه و شهروندی مي باشد.

جهت شروع آموزش شهروندي ابتدا مكاتباتي با مديريت محترم آموزش و پرورش شهرستان انجام و پس از موافقت آن مديريت طبق برنامه ي از پيش تعيين شده اول بهمن ماه 89 كلاس هاي آموزش شهروندي آغاز شد كه در اين طرح مدارس ابتدايي دخترانه ي عفاف،‌هاجر، شهيد هاشمي نژاد،‌شهيد ثاني و سادات شهر درچه در پايه ي چهارم و پنجم شركت نمودند و اين آموزش ها در مدت 4 ماه برگزار شد كه طي اين مدت دانش آموزان 140 ساعت تحت آموزش شهروندي با موضوع بازيافت، فضاي سبز و .... قرار گرفتند.

بنابراين جهت تكميل اين آموزش ها در پايان دوره ي مذكور برنامه ي جنگ آموزش فرهنگ شهروندي در روز چهارشنبه مورخه ي 7/2/90 در دو نوبت صبح و بعداز ظهر با حضور دانش‌آموزان و مربيان مدارس مذكور به اتقاق والدين آنان به شرح ذيل برگزار شد:

نوبت اول:

1- مدرسه ي ابتدايي دخترانه ي عفاف به تعداد 104 نفر دانش آموز

2- مدرسه ي ابتدايي دخترانه ي هاجر به تعداد 21 نفر دانش آموز

اجراي جنگ شهروندي از ساعت 11-9 صبح با حضور 280 نفر با برنامه هاي متنوع از جمله نمايش با عنوان بازيافت، اصول شهروندي، مسابقه و شعر كودكان برگزار شد كه در اين مراسم جناب آقاي مهندس اطهري فر شهردار محترم درچه ضمن عرض خير مقدم به دانش آموزان و والدين آنان، سخناني پيرامون لزوم آموزش شهروندي به ويژه دوران دبستان اشاره فرمودند و بيان داشتند كه هر كدام از ما كه اين آموزش ها را طي كرده است و به آن آگاهي داريم بايد در شهر و جامعه به آن عمل نماييم و به ديگران نيز تذكر داده زيرا هر كدام از ما كه در اين جلسه حضور داريم براي شهرمان يك شهردار هستيم و اميدواريم با رعايت اصول و قواعد شهروندي ان شاء ا... شهري آباد، پاكيزه و بدون تخلف داشته باشيم.

شايان ذكر است كه در اين مراسم آقايان، مهندس مزروعي معاونت محترم اجرايي، كرماني مسؤول محترم حراست، براتي مسؤول محترم خدمات شهري، جزيني مسؤول محترم تخلفات ساختماني و سد معبر، يعقوبي مسؤول محترم بازيافت و ... حضور داشتند كه اين مراسم ساعت 30/11 صبح با اجراي سرود اي ايران اي مرز پر گوهر... توسط دانش آموزان به پايان رسيد.

نوبت دوم:

3- مدرسه ي ابتدايي دخترانه ي شهيد هاشمي نژاد به تعداد 77 نفر.

4- مدرسه ي ابتدايي دخترانه ي شهيد ثاني به تعداد 35 نفر.

5- مدرسه ي ابتدايي دخترانه ي سادات به تعداد 49 نفر.

اجراي جنگ شهروندي در نوبت دوم از ساعت 15تا17 با حضور 310 نفر از دانش آموزان، مربيان و والدين آنان با برنامه هاي متنوع از جمله مسابقه ي شهروندي بين دانش آموزان همراه با اهداي جوايز برگزار شد. در پايان اجراي برنامه هاي صبح و بعداز ظهر از كليه ي مدعوين شركت كننده كه بالغ بر 600 نفر بودند پذيرايي به عمل آمد.

قابل توجه اين كه بسياري از دانش آموزان كه تحت آموزش شهروندي قرار گرفته بودند با ساختن كاردستي هاي زيبا و ديدني در خصوص شهروندي اين آثار را در سالن فرهنگسرا در معرض ديد بازديد كنندگان قرار داده كه مورد استقبال دانش آموزان و والدين آنان قرار گرفت.(به روايت تصوير)

تصویر تصادفی

h9.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري