سامانه خدمات غیر حضوری درخواست صدور پروانه ساختمانی و سایر خدمات شهری و سیستم جامع شهرسازی و نوسازی تحت وب شهرداری درچه آغاز به کار کرد.


در آیین آغاز به کار سیستم جامع شهرسازی و نوسازی تحت وب شهرداری درچه که با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر ، روسای ادارات شهرداری درچه و مدیرعامل شرکت روش پژوهان کیان (راپکو) برگزار شد، اکبر جزینی رئیس شورای اسلامی شهر درچه گفت: از ابتدای دوره پنجم شوراهای اسلامی در سال 96 ، یکی از اهداف شهرداری و شورای اسلامی شهر درچه ، ارائه خدمات الکترونیک به شهروندان بود و بعد از ایجاد بسترهای لازم و انجام مقدمات طرح ، در شهریورماه سال ۹۹ لایحه خرید و اجرای نرم‌افزار جامع شهرسازی و نوسازی تحت وب ، مورد تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قرار گرفت، تا از این طریق شهروندان عزیز بتوانند درخواست ها و خدمات مورد نیاز خود را بدون نیاز به مراجعه به شهرداری، فارغ از زمان و مکان به سهولت در منازل خود انجام دهند. وی افزود: باعث افتخار اعضای شورای اسلامی شهر و مجموعه پرتلاش شهرداری درچه است که توانستیم در خردادماه امسال به یکی از اهداف مهم خود نیل پیدا کنیم و در آعاز هفته جاری و همزمان با میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) اجرای این طرح رسما آغاز گردید و تا چند ماه آینده با اتمام عملیات ممیزی املاک سطح شهر و تکمیل بانکهای اطلاعاتی ، سامانه ای جامع و کامل در اختیار شهروندان عزیز قرار می گیرد. رئیس شورای اسلامی شهر درچه گفت: اجرای این پروژه مزایایی همچون ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان ، انجام تمامی مراحل صدور پروانه بدون حضور ارباب رجوع ، پرداخت غیر حضوری فیش ها، دریافت نوبت بازدید از طریق وب، پاسخگویی به استعلام ها، دسترسی شهروندان به اطلاعات ساختمانی املاک مربوط به خود و حذف ضرورت حضور فیزیکی و دائم ارباب‌رجوع در شهرداری می باشد.
رضا واعظ مقدم شهردار درچه نیز گفت: با شناسایی بیش از ۸۰ مورد از درخواست ها و خدمات مورد نیاز شهروندان ، طراحی سامانه بر اساس این نیازها در دو بخش GIS و اجرای نرم افزاری انجام گرفت. وی افزود: در این طرح بیش از ۳۰۰۰ هکتار برداشت هوایی انجام و املاک سطح شهر کدگذاری شده و اطلاعات جغرافیایی GIS شامل نقشه عرصه املاک سطح شهر بارگذاری شده است ، که شهروندان محترم می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از روی این نقشه ها مشاهده کنند و همچنین مدیران شهرداری نیز می توانند گزارشات مختلفی همچون پراکندگی درآمدهای شهری و تخلفات شهری را بر روی نقشه مشاهده و در تصمیم گیری های خوداز آن بهره برداری کنند.
شهردار درچه افزود: علاوه بر نقشه برداریهای هوایی که انجام شده است، تا یک ماه آینده عملیات ممیزی میدانی و خانه به خانه شروع میشود و اطلاعات املاک مبنای جامعی برای تصمیم گیری مدیران خواهد بود. رضا واعظ مقدم گفت: با راه اندازی این سامانه، مراجعات به شهرداری به حداقل ممکن می‌رسد و شهروندان با یک بار حضور در شهرداری برای احراز هویت و احراز مالکیت و دریافت نام کاربری و کلمه عبور می توانند کلیه مراحل درخواست های خود اعم از صدور پروانه ساختمانی ، بازدید ملک و… را از طریق این سامانه در منازل  و یا محل کار خود انجام دهند. این بخش شامل ثبت و پیگیری درخواست، استعلام پروانه ساختمانی و استعلام گواهی پایان کار خواهد بود . در هر مرحله از مراحل مختلف کار برای درخواست کننده(مالک) پیامک ارسال خواهد شد.
شهردار درچه افزود: در این سامانه شهروندان می توانند پرداخت های خود را از طریق درگاههای پرداخت اینترنتی شهرداری انجام دهند. وی گفت: یکی از ویژگی‌های بسیار مهم این سامانه قرار گرفتن طرح تفصیلی بر روی سایت است. در حال حاضر 25% درخواستهای بازدید مربوط به اطلاعات طرح تفصیلی است که بعد از تصویب این طرح و قرار گرفتن اطلاعات آن بر روی سایت، اطلاعات آن در دسترس مردم عزیز قرار خواهد گرفت.
رضا واعظ مقدم افزود: یکی از بخش های دیگر این سامانه، درخواست بازدید محل است که شهروندان می توانند از میان تاریخ های پیشنهادی موجود در سایت، تاریخ مورد نظر خود را انتخاب و فیش بازدید را به صورت اینترنتی پرداخت نموده و جواب بازدید را نیز از طریق سامانه دریافت کنند. همچنین پرداخت قبوض مربوط به نوسازی و کسب و پیشه نیز در سامانه خدمات اینترنتی شهروندی قابل انجام می باشد.
شهردار درچه در پایان خاطرنشان کرد: از بیست و دوم خرداد ماه امسال استارت پروژه زده شده و کلیه درخواستهای جدید در نرم‌افزار شرکت راپکو انجام خواهد شد  ولیکن درخواست های قبلی که در نرم‌افزار سابق ثبت شده است تا پایان مراحل، در همان نرم افزار ادامه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست