تاریخچه شهر

معرفی و بیوگرافی شهر :

شهر درچه با جمعیت 51000 نفر در غرب شهر اصفهان و هم مرز با شهرداریهای مناطق 9 و 13 قرار گرفته مختصات جغرافیائی آن 51 درجه و 33 دقیقه و 3 ثانیه طول شرقی و 32 درجه و 24دقیقه و 45 ثانیه عرض شمالی می باشد . این شهر از طرف شمال به جاده اصفهان – نجف آباد و از ضلع شرق به محدوده قانونی شهر اصفهان از طرف جنوب به اتوبان ذوب آهن و محدوده قانونی شهرستان فلاورجان و از غرب به روستای تیرانچی محدود می شود و دارای آب و هوائی معتدل با میانگین دمای حداقل 6 و حداکثر 30 درجه سانتیگراد می باشد . میانگین بارندگی در طول سال بیش از 180 میلیمتر است .

هسته اصلی شهر درچه را محلات قدیمی شهر همچون محله دُرّ ، جزین، قلعه ، سعادت آباد ، شمس آباد و لورک تشکیل می دهد . با گذشت زمان و افزایش روند مهاجرت به این شهر محلات آن نیز گسترش یافت و در سالهای اخیر روستاهای دینان، ولاشان ، احمد آباد ، فودان و اسلام آباد نیز به همین شهر الحاق یافته اند.

این شهر در ساحل رودخانه پرنشاط و با طراوت زاینده رود هم چون نگینی درخشان قرار گرفته است و در حقیقت نام آن که به معنی مروارید کوچک است این مفهوم را به شنونده القا می کند . زمینهای کشاورزی حاصل خیز و آب فراوان باعث رونق کشاورزی در این خطه شده به طوریکه شغل اغلب ساکنین این محل کشاورزی و باغداری می باشد. در ایامی نه چندان دور کشت پیاز (پیاز قرمز کمرنگ) بصورت تک محصولی و خاص در این منطقه متداول بوده است و به تمام نقاط کشور حمل می شده لذا به نام درچه پیاز صاحب آوازه و شهرت گشته و هم اکنون پیاز بومی رقم درچه در محافل علمی ، تحقیقاتی بعنوان پایه مقاوم و سازگار به ثبت رسیده و از آن در اصلاح نژاد و تولید بذر پیازهای مقاوم و محصول استفاده فراوان می شود. شایان ذکر است که رود زنده رود ، با تغییر مسیری که در این جا پیدا کرده مروارید و نگینی گرانبها بنام درچه را به ثبت رسانده که صد البته مانند دُری گرانمایه و ارزشمند در میان شهر های استان اصفهان می درخشد.

لازم به ذکر است این شهر با اهداء بیش از 500 شهید عزیز در طول دوران دفاع مقدس عنوان شهر شاهد نمونه کشور را به خود اختصاص داده است.

مرقد مطهر امامزادگان حمیده و رشیده خاتون از نوادگان امام موسی ابن جعفر (ع) در این شهر قرار دارد.

فهرست