منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4633160
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1068
3985
21285
23703
74680
4633160

امروز: جمعه، 17 ارديبهشت 1400

ايمني در آشپزخانه

روشنایی

۱- روشنایی سقفی، نور زیادی برای کل محیط به وجود می‌آورد.

۲- لازم است نور پیشخوان مستقیماً از بالای آن بتابد و بهتر است طبقات کابینت، قفسه و گنجه‌ها نیز نور داشته باشند.

ظروف آشپزی

۱- ظروف پخت‌وپز بهتر است از جنس شیشه (کریستال)، استیل ضد زنگ، چدن یا سفال باشد و نباید از پوشش تفلون یا سایر پوشش‌های پلاستیکی نچسب باشد.

۲- ظروف سفالی با نقش و نگار، فقط برای تزئینات استفاده شوند.

۳- لیوان‌های مخصوص نوشیدنی‌های داغ باید از جنس شیشه باشند و نباید از جنس پلاستیک باشند.

۴- ظروف مخصوص ماکروویو و ذخیره غذا باید از جنس شیشه باشند و نباید از جنس پلاستیک باشند.

تهویه

۱- حداقل باید یک پنجره (و ترجیحاً دو پنجره) در آشپزخانه وجود داشته باشد.

۲- برای تهویه هوا باید فن خروجی وجود داشته باشد و جهت آن مستقیماً به سمت بیرون باشد.

۳- فن خروجی و فیلتر آن باید از گرد و غبار و چربی تمیز باشد.

وسایل بزرگ

۱- اجاق گاز باید دارای جرقة سوزنی باشد و نباید شمعک داشته باشد. ۲- نوک شعله‌های اجاق گاز باید آبی باشد و نباید زردرنگ بسوزد.

۳- درب ماکروویو باید کاملاً کیپ باشد.

۴- اجاق گاز خودبه‌خود تمیز نمی‌شود و باید آن را مرتب تمیز کرد.

کف‌پوش‌ها

۱- کف‌پوش‌ها باید کمی خاصیت نرم و ارتجاعی داشته باشند تا از صدمات ناشی از افتادن جلوگیری کنند.

۲- کف‌پوش‌ها نباید از جنس پلاستیک باشند.

۳- کف‌پوش‌ها باید از جنس مواد طبیعی مثل چوب سخت، لینولئوم اصل، چوب‌پنبه یا بامبو (نوعی خیزران) باشند و نباید از جنس پلاستیک یا موکت دیواری باشند.

۴- کف‌پوش‌ها نباید لغزنده باشند و باید به آسانی تمیز شوند.

پیشخوان

۱- تمام سطوح باید سخت و صاف و هموار، با اتصالات عایق‌کاری و آب‌بندی‌شده و خوب باشند تا از نفوذ رطوبت و غذا از درز ها ، به علت گرفتگی لوله‌های فاضلاب ، جلوگیری کنند.

۲- تمام اتصالات باید در امتداد پیشخوان و به خوبی عایق‌بندی و آب‌بندی شده باشند و هیچ اثری از خیس شدن و ترشحات آب در آن‌ها وجود نداشته باشد.

۳- عایق‌بندی دور تا دور سینک ظرف‌شویی باید سالم باشد.

۴- سطوح مربوط به اجاق گاز باید از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار باشند.

۵- وسایل الکتریکی یا برقی باید به مدارهای قطع‌کننده تجهیز شده باشند تا در صورت بروز اشکال، جریان برق را قطع کنند.

۶- پریزهای برق پیشخوان باید در مواقع عدم استفاده بسته شوند.

نکات ایمنی

۱- قفسه مخصوص مواد شوینده و پاک‌کننده در فضای مناسبی قرار گیرد و به راحتی قفل و نگهداری شود.
۲- مواد شوینده و پاک‌کننده را نباید در زیر سینک ظرف‌شویی یا کابینت یا کشو یا در دسترس بچه‌ها و حیوانات خانگی قرار داد.

- وسایل شیشه ای و چینی های گران قیمت را در کابینتهای دربسته یا قفسه های بالا و دور از دسترس کودک نگهداری کنید.

- شما باید از خطراتی که مواد تمیزکننده خانگی برای کودک دارند آگاه باشید. از موادی استفاده کنید که کمترین میزان سمیت را داشته باشند، آنها را در یک محل امن و قفل شده به نحوی که توجه کودک را جلب نکنند، نگهداری کنید.

- چاقوها و دیگر ابزارهای تیز مانند تیغه های میکسرهای برقی را در کشوهای قفل دار قرار دهید. البته برخی کودکان می توانند قفلهای ایمنی را باز کنند. اگر کودک شما یاد گرفت که چگونه قفلهای معمولی را باز کند، باید یک روش جایگزین برای نگهداری مواد و وسایل خطرناک پیدا کنید. شما می توانید از قفسه هایی با قفل و کلید برای نگهداری وسایل و مواد خطرناک استفاده کنید یا آنها را در جایی دور از دسترس کودک قرار دهید. همچنین می توانید با استفاده از یک در کوچکِ ایمنی نگذارید کودک به آشپزخانه وارد شود. در این صورت باید هنگام کار در آشپزخانه کودک را در محلی قرار دهید که کاملا در میدان دید شما باشد تا هم از او مراقبت کنید و هم او بتواند شما را ببیند.

- لیوانها، چاقوها، غذاها و نوشیدنی های داغ را دور از لبه میز قرار دهید. از رومیزی یا چیزهای دیگر مشابه هم استفاده نکنید، زیرا کودک می تواند آنها را بکشد و هرچه روی میز است روی خودش بریزد.

- شما می توانید یک قفسه را که ایمن بوده و چیز خطرناکی داخل آن نباشد و از اجاق گاز نیز دور باشد به کودک نشان دهید تا آن را باز کرده و محتویات درون آن را به هم بریزد. احتمالا خواهید دید که پس از این کودک به باز کردن و به هم ریختن محتویات قفسه های دیگر تمایلی نشان نخواهد داد، مگر اینکه شما دربِ آنها را باز بگذارید. در درونِ آن قفسه چیزهای جالب و ایمن را قرار دهید: ماهی تابۀ کوچک و سبک قاشق چوبی، بشقابهای پلاستیکی یا استیل و سطل ماست خالی. گاهی اوقات هم چیزهای داخل قفسه را عوض کنید تا برای کودکتان تنوع ایجاد کنید!

- از شعله های عقبی اجاق گاز استفاده کنید و اگر مجبور به استفاده از شعله های جلو هستید، هنگام استفاده از اجاق گاز دستۀ ماهی تابه  یا قابلمه را رو به بیرون قرار ندهید. استفاده از کلید یا دستگیرۀ ایمنی، مانع از روشن شدن اجاقِ گاز یا مایکروفر می شود. درِ سطل آشغال، سطل بازیافت، ماشین رختشویی و ماشین ظرفشویی را ببندید و هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید کلید یا دستگیرۀ ایمنی را فعال کنید.

- یک کپسول آتش نشانی را در مکانی که احتمال آتش سوزی در آن بیشتر است، مثلاً در آشپزخانه یا در نزدیکی بخاری یا شومینه قرار دهید. اما تنها در صورتی برای خاموش کردن آتش سوزی اقدام کنید که آتش کم و محدود باشد. در غیر این صورت سریعا کودک را از منزل خارج کرده و سپس با آتش نشانی تماس بگیرید.

- هنگامی که کودک بر روی صندلی مخصوص کودک نشسته است هرگز او را تنها نگذارید. و همواره از کمربند یا نوار ایمنی استفاده کنید. در صورتی که صندلیِ کودکِ شما کمربند ایمنی ندارد یکی خریده و آن را به صندلی وصل کنید تا بتوانید مرتب از آن استفاده کنید.

- هنگامی که در یک دست نوشیدنی داغ دارید هرگز کودک خود را روی دست دیگر نگه ندارید. از رویِ سرِ کودک به دیگران نوشیدنی تعارف نکنید و هنگام شیر دادن به کودک، خودتان هم نوشیدنیِ داغ نخورید. نوشیدنیهای داغ را از دسترس کودک دور نگه دارید. از یک دستۀ عایق و سیمی برای کتری استفاده کرده و کتری را روی شعله عقب اجاق گاز قرار دهید.

-  یک پارک مخصوص کودک یا اتاقک اسباب بازی می تواند مکان مناسب و ایمنی باشد که کودک خود را برای مدتی کوتاه (مثلا هنگامی که می خواهید یک کار ضروری ولی احتمالا خطرناک را انجام دهید) به تنهایی در آن قرار دهید. اگر هنوز کودک شما آنقدر بزرگ نشده است که هنگامی که به او می گویید کمی دورتر بایستد، حرف شما را گوش کند، می توانید پارک بازی او را در گوشه اتاق یا محل کار خود قرار دهید تا ضمن انجام کار خود مراقب او هم باشید.

تصویر تصادفی

h14.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري