منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4632999
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
907
3985
21124
23542
74680
4632999

امروز: جمعه، 17 ارديبهشت 1400

نكات ايمني در خصوص سرويس كاري كولر

بهتر آنست سرویس کاری و یا راه اندازی کولر را به افراد متخص واگذار نمایید.

اگر خود می خواهید اقدم کنید برق را از قسمت کنتور قطع نمایید.

اگر اعضاء خانواده و یا اگر در محیط کار می باشید دیگر افراد رادر جریان قطع برق قرار دهید.

دقت کامل در اتصالات و چسب کاری سیم های برق کولر داشته باشید.

بعد از اتمام کار و وصل جریان برق ضرورت دارد بدنه کولر را با فازمتر امتحان نمایید تا از اتصال برق به بدنه اطمینان حاصل شود.

مواقعی که متوجه می شوید کولر سردی کافی خود را ندارد پیش از هر گونه اقدام و یا برداشتن بدنه کولر برای اطمینان بیشتر بدنه کولر را با فازمتر امتحان نمایید.

كولر هاي آبي

امروزه کمتر خانه ای پیدا می شود که بدون نیاز به سیستم های سرمایشی بتوان گرما را در آن تحمل کرد اجداد ما برای خنک شدن از چیزی شبیه بادبزن های دستی استفاده می کردند یا بوته های مرطوبی جلوی خانه هاشان می گذاشتند تا هوای داغی که روی آنها می وزد خنک شود و خانه شان را خنک کند بعد ها با پیشرفت معماری بادگیرها جای بوته ها را گرفتند و بعدتر با کشف الکتریسیته، پنکه جایگزین آن بادبزن های اولیه شد و کولرهای آبی جای بادگیرها را گرفتند.

با نزدیک شدن به تابستان و گرم شدن هوا خیلی ها سری به پشت بام می زنند تا کولرهای آبی را که بیشتر از ۶ ماه خاموش مانده اند را راه اندازی کنند اما این کار هم آداب و اصول خاص خودش را دارد که رعایت آنها الزامی می باشد.

مهمترین توصیه ایمنی، کمک گرفتن از افراد متخصص و تعمیرکاران مجاز و مجرب است. همچنین لازم است افراد بدون قطع جریان برق نسبت به تعمیر کولر و یا تعویض پوشال های آن اقدام ننمایند و در صورتی که احیاناً این کار انجام شد، باید با فازمتر بدنه کولر را لمس کنید و مطمئن شوید که برق ندارد، استفاده از دستکش عایق و لاستیک عایق در زیر پا، شما را در برابر برق گرفتگی محافظت می کند.

سیم های فرسوده را که عایق آنها از بین رفته است، تعویض کنید و به بستن چسب برق دور آنها اکتفا نکنید، پس از آنکه کار تعمیرات به اتمام رسید، دوباره بدنه کولر را با فازمتر لمس کنید و مطمئن شوید که بدنه آن فاقد جریان الکتریسیته است.

سیم کشی برق کولر پیچیده است بنابراین حتی کسانی که متخصص برق هستند نیز ممکن است مسیر سیمها را درست تشخیص ندهند و این سبب افزایش خطر برق گرفتگی می شود.

کولر یک وسیله پرتوان محسوب می شود، لذا کابل کشی و سیستمهای حفاظتی آن به نوعی انتخاب می شوند که قادر به تحمل جریان برق شدیدی که بخصوص در لحظه اول کشیده    می شود، باشند.

معمولاً افراد روزهای تعطیل و به تنهایی جهت راه اندازی کولر به پشت بام می روند و در لحظه بروز خطر کسی نیست که آنها را یاری نماید. و هر آن ممکن است کسی بصورت غیر عمد اقدام به روشن کردن کولر نماید و شخصی که در حال کار با کولر است دچار آسیب هایی چون برق گرفتگی یا حتی قطع عضو و غیره گردد.

وقتی یکی از اعضای خانواده برای بازرسی یا راه اندازی کولر به پشت بام می رود. اولاً برق ساختمان را قطع کنید. اگر اینکار مقدور نبود از قطع بودن کلید کولر مطمئن شوید سپس با نوار چسب کاری کنید که کلیدها بدون کندن نوار چسب روشن نشوند. یک یادداشت کوچک کنار کلید بچسبانید و توضیح دهید که از دست زدن به آن خودداری شود.

بدنه کولرهای آبی مرطوب هستند که همین موضوع خطر برق گرفتگی را تشدید می کند.

قطع بودن کلید کولر به هیچ عنوان دلیل بر برق دار نبودن سیم های کولر نیست. برق گرفتگی حتی ممکن است در هنگام نصب درپوش های کولرها و در اثر برخورد لبه درپوش ها با ترمینال یا پاشیدن آب به روی آنها صورت گیرد.

آگر در هنگام روشن کردن پمپ آب کولر، صدای آب و یا بوی رطوبت را حس نکردید، سریع آن را خاموش کرده و با رعایت نکات ایمنی پمپ را چک کنید احتمال اینکه اتصالات آن شل شده باشد یا عمرش به پایان رسیده باشد، وجود دارد با خرید یک پمپ جدید و نصب آن کولرتان را مجدداً راه اندازی کنید. در هنگام نصب اولیه کولر نیز باید دقت شود تا از دودکش های بخاری و لوله های مربوط به سرویس بهداشتی دور باشد.

 

آیاکولر استخوان درد می آورد؟

بعضی از افراد گاهی از این مشکل گله مندند که در تابستان باد کولر سبب بدن درد و کوفتگی عضلانی آنها می شود. برخی متخصصان نیز معتقدند که رطوبت حاصل از کولرهای آبی می تواند سبب تحریک این قبیل دردها و بروز دردهای روماتیسمی شود

البته اثبات علمی این قضیه راحت نیست. در واقع باید گفت آنچه سبب بدن درد و استخوان درد می شود، تغییرات ناگهانی درجه حرارت هواست که سبب تحریک عضلات می شود. بنابراین تفاوتی ندارد که از چه نوع کولری استفاده کنیم. چون بروز این دردها در پی روشن بودن کولر به قدرت تطابق بدن هر فرد با درجه حرارت محیط و مقاومت بدنی او بستگی دارد. البته کولرهای گازی از آنجا که هوای محیط را تصفیه کرده و دمای آن را پایین می آورند، بدون آنکه رطوبت را افزایش دهند و حتی برخی از انواع آن که اکسیژن محیط را بالا می برند، مناسبترند. پنکه نیز از آنجا که سبب گردش هوا و تسهیل تعریق می شود، سبب خنکی شده و هر دوی این وسایل مناسبتر از کولرهای آبی می باشند.

آیا سرمای کولر باعث ایجاد سرماخوردگی عفونی می شود یا خیر

از نظر علمی ثابت نشده است که خود سرما به تنهایی ایجاد سرماخوردگی کند اما نکته مهم این است که تغییر دما می تواند باعث ایجاد عفونت شود به همین علت بهتر است برای پیشگیری از سرماخوردگی، زمانی که از محیط گرم بیرون وارد خانه می شویم بلافاصله کولر را روشن نکنیم  و یا در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیریم و همچنین هنگامی که در محیط خنک هستیم بلافاصله به محیط گرم وارد نشویم.

کولر را ضدعفونی کنید

بهترین راه این است که پوشال ها هر سال تعویض شوند اما اگر به هر دلیلی نتوانستید پوشال های کولر را تعویض کنید بهترین راه برای خلاص شدن از باکتری های رشد کرده در پوشال ها این است که محلولی شامل ۱۰ درصد کلرین و ۹۰ درصد آب بسازید و در کفی کولر بریزید. سپس پمپ آب را روشن کنید تا  پوشال ها حسابی با محلول کلرین و آب خیس بخورند بعد از چند دقیقه پمپ آب را خاموش کنید و آب کولر را تخلیه کرده، آب تمیز در کفی کولر ریخته و دومرتبه پمپ آب را روشن کنید تا پوشال ها تمیز شوند

تصویر تصادفی

h24.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري