منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4632998
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
906
3985
21123
23541
74680
4632998

امروز: جمعه، 17 ارديبهشت 1400

حاج آقا سيد محمد حسين درچه اي        

تاريخ فوت :  ۱۳۳۴قمري

محل دفن : تخت فولاد اصفخان تكيه ملا اسماعيل خواجويي

                                           

 

 
 

 

سيد محمّد حسين درچه‏ اى

فرزند عالم زاهد سيّد مرتضى موسوى، برادر آقا سيد محمد باقر درچه اي، و از اعقاب سيّد محمّد ميرلوحى، محدث مشهور دوره صفويه است.

 وى در درچة اصفهان در بيت علم و سيادت متولد شد. پس از چند سال تحصيل نزد پدر، راهى اصفهان شد و نيز پس از مدتي استفاده از درس علماى اين شهر، به نجف اشرف مهاجرت نمود و از محضر علماى بزرگى همچون ميرزا محمّد حسن شيرازى و ميرزا حبيب اللّه رشتى بهره برد( درچه-اي، ص۸۵۴).

وى داراى مشرب اخبارى بود و سال‏ها به غور و تعمّق در احاديث اهل بيت (عليهم السلام) پرداخته؛چنانچه از او نقل شده كه دو بار فرهنگ عظيم " بحارالانوار" را با دقت مطالعه كرده بوده است.

 او عالمى  وارسته و از دنيا گذشته بود. به تهجّد و عبادت و اخلاص شهرت داشت و در مسائل دينى بسيار احتياط مى‏كرد. او مورد علاقه و ارادت مردم بود، چرا كه آنان بارها مشكلات خود را با دعاى او رفع كرده و در اثر دعا و تأثير نفسش او بر مشكلات فايق آمده بودند. گويند: آخوند ملّا عبدالكريم گزى كه خود از علماى بزرگ اصفهان بود نيز به خلوص و معنويت و تأثير نفس او عقيده داشت( همان، ص۸۵۸). اين عالم وارسته در احترام و ادب نسبت به افراد مختلف مردم، معروف بود و حتى در سال‏هاى پايانى عمر كه بينايى خود را تا حدّ زيادى از دست داده بود، باز هم احترام مراجعان را كاملا رعايت مى‏نمود.

وى پس از گذراندن عمرى با بركت به تعهد و پارسايى، در شام جمعه ۲۳ محرم ۱۳۳۶ق دعوت حق را لبيك گفت و پس از تشييعى شايسته به تخت فولاد منتقل و نزديك مزار علّامه خواجويى مدفون گرديد.

 منابـع: سيد تقي درچه اي، ستاره اي از شرق، تهران۱۳۸۳ش؛ همو، قصه هاي خواندني از چهره هاي ماندني، تهران۱۳۸۱ش؛ رحيم قاسمي، بزم معرفت، اصفهان۱۳۸۸ش.

تصویر تصادفی

h1.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري