منوی اصلی

پیوندها

president

سامانه ارتباطی 137

137 logo.png

تبلیغات

ورود کاربران

آمار بازدیدکنندگان سایت

4632927
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
835
3985
21052
23470
74680
4632927

امروز: جمعه، 17 ارديبهشت 1400

 

آیت ‌الله سید حسین درچه‌ای (ره)

 

تاریخ و محل تولد : 28 ربیع الاول 1346 هجری قمری برابر با سوم مهرماه 1306 در شهر درچه

تاریخ و محل وفات : ۲۳ ماه رمضان سال ۱۴۲۶ قمری برابر با ۴ آبان ۱۳۸۴ در سن 80 سالگی در شهر ری

آیت الله حاج آقا حسین موسوی درچه ای (ره) در ۲۸ ربیع الاول ۱۳۴۶ هجری قمری  برابر با سوم مهرماه ۱۳۰۶ شمسی در شهر درچه اصفهان  متولد شدند.

نسب ایشان از طرف مادر، نوه مرجع عالیقدر شیعه و استادالمراجع، مرحوم آیت ‌الله ‌العظمی آقاسید محمدباقر درچه‌ای اعلی الله مقامه و از طرف پدر، نوه مرحوم آیت‌الله‌ آقاسید محمدحسین درچه‌ای (برادر آقاسید محمد باقر )  می‌باشد.

استاد المراجع مرحوم آیت‌الله ‌العظمی آقاسید محمدباقر درچه‌ای و دو برادر فاضلشان یعنی مرحوم آیت‌الله‌ آقاسید محمدحسین و مرحوم آیت الله آقاسید مهدی، از مشاهیر و بزرگانِ مدفون در تخت فولاد اصفهان بشمار می آیند.

ایشان فرزند بزرگ مرحوم حجت الاسلام سید نصرالله موسوی و برادران ایشان عبارتند از حجج اسلام: سیدباقر، سیدتقی، سید محمدعلی (امام جمعه درچه) و سید مجتبی موسوی درچه ای ، که همگی از روحانیون برجسته درچه و شهر ری می باشد.

آیت الله موسوی سیدحسین درچه‌ای(ره) دوران مکتب را نزد اساتید درچه (من جمله عموی ایشان مرحوم میرزا جعفر) گذراندند.

ورود به حوزه علمیه اصفهان :ایشان به توصیه پدر در همان سنین نوجوانی ودر سن ۱۴ سالگی همزمان با اواخردوران حکومت مستبدانه رضاخان (۱۳۲۰شمسی) ، وارد حوزه علمیه اصفهان شده و تحصیلات علوم دینیه را در مدرسه نیم آورد آغاز کردند. سپس به مدرسه چهارباغ به ادامه تحصیل پرداختند.

ایشان در مدت ۸ سال حضورشان در حوزه علمیه اصفهان ، علاوه بر تحصیل ، به تدریس ادبیات و منطق  نیز اشتغال داشتند. (ایشان درهمان سالهای اولیه طلبگی در سن ۱۷ سالگی –  با دختر عمویشان ازدواج کردند).

در سال ۱۳۲۸ شمسی و در سن ۲۲ سالگی، برای تحصیل در سطوح عالیه، به شهر مقدس قم هجرت کردند و از محضر اساتید بزرگ حوزه علمیه قم کسب فیض نمودند. آن فقید سعید ۱۲ سال در درس خارج فقه و اصول بزرگانی چون حضرات آیات عظام: محقق داماد، بروجردی، امام خمینی، گلپایگانی و سیداحمد خوانساری حضور یافتند و همزمان به تدریس علوم حوزوی نیز می پرداختند .

تسلط آن مرحوم به تدریس، از ادبیات و منطق گرفته تا فقـه و اصول، زبانزد خاص و عام شد و فضلای بسیاری، از محضر ایشان کسب فیض نمودند.

ملا محمدعلی حبیب آبادی، سیدعلی اصغر برزانی، شیخ عباسعلی حبیب آبادی، حاج آقاعطا امامی از اساتید دروس ادبیات ایشان بودند.

دروس سطح را نزد علمایی چون شیخ محمدحسن عالم نجف آبادی، شیخ علی قدیری، شیخ احمد فیاض، شیخ علی مشکینی، سلطانی طباطبائی،  مجاهدی تبریزی و  دروس خارج فقه را نزد محقق داماد، بروجردی، سید احمد خوانساری، گلپایگانی، رفیعی قزوینی و خارج اصول را نزد محقق داماد، امام خمینی تحصیل نمودند.

پس از ۱۵ سال اقامت در شهر مقدس قم، در سال ۱۳۴۳ شمسی در پی درخواست و نیاز مردم مؤمن شهر ری به یک عالم فاضل جهت تصدی امور دینی و اجتماعی، به توصیه آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی (ره)، به شهرری عزیمت کردند و در محله ابن بابویه (شیخ صدوق) ساکن و تولیت و امامت جماعت مسجد صدوق را که درهمان ایام ساخته شده بود عهده دار شدند و تا پایان عمر مبارکشان در شهر ری و در همان محله سکونت داشتند.

حوزه های علمیه شهرری نیز با ورود این عالم و استاد فرزانه، رنگ و بوئی دیگر یافت و محضر درس و فیض ایشان در حوزات علمیه برهـان، حضرت عبدالعظیم، مدرسه الزهراء و سایر مجامع علمیه، سالیان سال  طلاب و اهل علم و معرفت  را  از شهد شیرین فقه آل الله، محظوظ و بهره مند نمود.

آیت الله موسوی درچه‌ای (ره) در زمره اساتید مبرز و کم نظیر حوزه بود که در مدت بیش از ۶۰ سال تدریس خالصانه و عاشقانه، شاگردان بیشماری را تربیت کرد که بسیاری از آنان جزو اساتید و علمای برجسته حوزه می‌باشند .

حوزه‌های علمیه اصفهان، قم و شهرری، درس‌های استاد درچه ای را همچنان در سینه خود حفظ کرده‌اند و عطر حضور آن عالم ربانی هنوز در فضای این حوزه‌ها به مشام می‌رسد.

مجاهدت در راه نهضت: این عالم مجاهد همزمان با آغاز نهضت اسلامی، از همان ابتدا با حمایت از امام خمینی(ره) به روشنگری علیه جنایات دستگاه ستمگر پهلوی و همراهی با قیام ملت ایران پرداخت. ایشان با تاسیس کتابخانه‌ای در مسجد صدوق شهرری آن را به پایگاهی برای مبارزه تبدیل و به توزیع کتب انقلابی و رساله‌های امام راحل‌(ره) و جذب جوانان پرداخته و پیشاپیش مردم شهرری به مقابله با رژیم ستمشاهی برخواسته و بارها توسط ساواک دستگیر شد.

ایشان از معدود علمایی بود که در جریان شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی، علیرغم محدودیت‌های موجود، مجلس بزرگداشتی برای شهادت ایشان در شهرری برپا نمود و به همین علت از سوی ساواک دستگیر و بازجوئی شد.

این روحانی مبارز که از اولین چهره های جامعه روحانیت مبارز در شهرری بود در صدور پیام‌ها و اطلاعیه‌های انقلابی نقش فعال وموثر داشت.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز تا پایان عمر مبارک خویش، در عرصه های مختلف، خالصانه و صادقانه در خدمت نظام و رهبری بود و در راه پاسداری از ارزشهای انقلاب و ولایت فقیه از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد و در دوران دفاع مقدس با روحیه بسیجی که از خصوصیاتش بود بارها در جبهه ها حضور یافت و موجب تقویت روحیه رزمندگان اسلام بود.

نماینده امام در استان زنجان در اجرای فرمان هشت ماده ای، نماینده امام در کمیته انقلاب اسلامی، ریاست هیأت أمناء بقاع متبرکه شهرری نیز برخی از مسئولیت های پس از انقلاب این عالم وارسته بود و پس از پیروزی انقلاب در کنار مرحوم آیت‌الله رفیعی‌، سال‌ها به عنوان خطیب نماز جمعه شهرری، نمازگزاران را از خطبه‌های ارزشمند و پر محتوای خویش بهره‌مند ساخت.

ایشان علاوه بر امامت جماعت مسجد صدوق، امامت مسجد خاتم‌النبیین(ص) – واقع در خیابان حرم –  را  نیز پس از فوت مرحوم لاله زاری عهده دار شدند و در طول ۴۱ سال سکونت در شهرری، از معدود ائمه ای بودند که تا پایان عمر مبارکشان هر سه نوبت نماز را در مسجد، اقامه جماعت می کردند.

مرحوم آیت الله درچه ای در امور شرعیه، از اکثر مراجع عظام تقلید  اجازه خاص داشتند. از جمله آیات عظام : سید محسن حکیم، شاهرودی، خوانساری، امام خمینی، خوئی، گلپایگانی، مرعشی نجفی، اراکی، فاضل لنکرانی، بهجت، صافی گلپایگانی، سیستانی، مقام معظم رهبری و برخی مراجع معاصر از نمایندگی این عالم بزرگوار بود.

آنها که از نزدیک با وی آشنا بودند ، می‌دانند که از میان صفات برجسته ایشان، چندین صفت جلوه بیشتری داشت. یکی از آن‌ها تواضع و افتادگی و وارستگی و عدم منیت ایشان بود. شاید به همین خاطر بود آن عالم متقی از خودنمایی می‌گریخت و از هرگونه شهرت و مدح در نزد مردم دوری می‌کرد.

نقل می کنند: “اگر در پشت پاکت نامه‌ای لفظ “آیت الله” یا مشابه آن، برای ایشان به کار رفته بود ، ناراحت شده و ابتدا آن لفظ را خط می‌زدند و سپس آن نامه را می‌گشودند و مطالعه می‌کردند.”

ایشان صاحب ۴ فرزند هستند: یک دختر و ۳ پسر بنامهای سیدمهدی ، سیدعلی و سید محمدجواد که همگی دارای تحصیلات حوزوی هستند. لازم بذکر است فرزند آخر ایشان سید محمد جواد درچه ای معمم بوده و در مسجد صدوق شهرری اقامه نماز می کند.

سرانجام پس از قریب ۸۰ سال عمر بابرکت، در آستانه شب ۲۳ ماه مبارک رمضان سال ۱۴۲۶ قمری برابر با ۴ آبان ۱۳۸۴ شمسی دعوت حق را لبیک گفت و روح بلندش به سوی ملکوت پرکشید تا در جوار رحمت حق با اجداد طاهرینش همنشین گردد.

مرقد پاک این عالم در ابن بابویه در شهر ری واقع است.

تصویر تصادفی

h5.jpg

شهردار

pic002

ارتباط با شهردار

captcha
بارگذاری مجدد

تقویم روز

اوقات شرعی

تبلیغات

بازديد از پرتال شهرداري